Kawa

dziennik zadaniowy projektu badawczego

Jak nagrać i wysłać film?

Ten poradnik składa się z dwóch części, które odpowiedzą na różne pytania: 1. Jak wysłać film przez internet? oraz 2. Jak nagrać film swoją kamerą?.

1. Jak wysłać film

Prosimy o wysłanie filmu w postaci linku URL (to po prostu pełen adres strony zaczynający się na http://www.).
W tym celu polecamy serwis YouTube (jeśli mają Państwo już tam konto) lub WeTransfer.

A. poprzez wetransfer

Wetransfer pozwala na wysyłanie plików o rozmiarze do 2GB (to całkiem dużo). I jest super prosty w  obsłudze (w razie czego: oficjalna instrukcja w języku angielskim).

  • Wybierz darmowe konto.

  • Zaakceptuj ich regulamin (klikając w I agree).
  • Wypełnij formularz.

Po odczekaniu okresu wysyłania (prędkość zależna jest od Twojego połączenia internetowego) filmy trafią do nas.

UWAGA: Jeśli plik wyśle się poprawnie, na swój własny adres otrzymasz mail od WeTransfer z linkiem do pobrania pliku (upewnij się, że nie trafił on do folderu spam). To właśnie ten link (download link) musisz zamieścić w rozwiązywanym zadaniu!

B. poprzez YouTube

Youtube ma precyzyjną to na Youtube, Gmail albo Google.

 • Po zalogowaniu kliknij w ikonkę wysyłania (strzałka w górę) – przeniesiesz się do panelu przesyłania.
   • Następnie wybierz pliki do przesłania ze swojego komputera i ustaw je jako niepubliczne – dzięki temu nie będą one dostępne publicznie w internecie! Zobaczą je tylko te osoby, którym udostępnisz link.

  • Poczekaj aż filmy się w pełni załadują.
  • Skopiuj link pod którym zostanie opublikowany film (lewy dolny róg powyższego obrazka) i wklej go w treść zadania w dzienniczku.

  C. W inny sposób

  Jeśli posiadasz konto w innym serwisie, który umożliwia łatwe wysyłanie dużych plików (czy to Vimeo czy jedna z “chmur” takich jak Onedrive i Dropbox) to nie zastanawiaj się dłużej i zrób tak jak Ci wygodnie. Wystarczy, że w treści zadania w dzienniczku umieścisz dostępny dla nas link do filmu.

  2. Jak nagrać film

  Pamiętaj o paru prostych sprawach, a Twoje dzieło na pewno będzie świetnie wyglądać.

  1. Kręć poziomo, a przenigdy pionowo. Filmy oglądamy horyzontalnie. Jeśli chcesz złapać coś pionowego w kadrze, po prostu zrób krok do tyłu.
  2. Zwiększ jakość. W ustawieniach kamery bądź smartphona upewnij się, że wybrane są pliki o najwyższej możliwej jakości*. Mimo, że są większe, to pozwalają uchwycić o wiele więcej detali na których nam zależy. Pliki o rozdzielczości mniejszej niż VGA (640×480 px) nie będą przyjmowane. HD to obecny standard – nie każ nam wytężać wzroku. :)
  3. Doświetl miejsce w którym kręcisz. Nagrywając w pomieszczeniu, możesz mieć pewność, że Twoja kamera ma za mało światła, by obraz był wyraźny. Włącz lampy by doświetlić pokój. Szczególnie te miejsca w których coś robisz.
  4. Nie kręć pod światło. Okna to dla kamery potężne lampy! Jeśli będą w tle, to wszystko przed nimi będzie wyglądać na czarną plamę.

   autor: Krzysztof Basel z komorkomania.pl

  5. Redukuj hałas. Jeśli na dworze jest głośno, albo w pokoju obok masz remont, to zamknij okna i przymknij drzwi. Dzięki temu będzie cię lepiej słyszeć.

  Powodzenia!

  © 2022 Kawa - y&lovers

  Pomoc techniczna: kliknij tutaj!